Whiplash - Trajna ozljeda vrata

Riječ „whiplash“ naravno nije dijagnoza, nego ona samo govori kakav je oblik ozljede. Najčešće se događa u prometnim nesrećama, ali se može dogoditi npr. tijekom sportskih aktivnosti. Trzajnu ozljedu vrata uzrokuje sila koja izaziva nagli trzaj glave prema unatrag (hiperekstenzija) nakon čega slijedi savijanjen u vratnom dijelu kralježnice (hiperfleksija). Dobila je ime whiplash je podsjeća na udarac bičem (whiplash = bič). Prilikom trzajne ozljede dolazi do istezanja i ozljede mišića, ligamenata (vezivna tkiva koja spajaju kosti), tetiva (vezivna tkiva koja spajaju mišiće za kosti), diskova i zglobova između kralježaka u vratnoj kralježnici.

Najčešći simptomi su: bol i napetost u području vrata, bol prilkom rotacije (okretanja) glave, smanjen opseg pokreta, glavobolja, bol koja se širi prema glavi, ramenima i u ruku, vrtoglavica i dr.

Dijagnostika i liječenje

Pri sumnji na trzajnu ozljedu vrata RTG snimka je prvi korak, te će pokazati radi li se o napuknuću nekog od kralježaka. Ukoliko su simptomi izraženi i dalje, potrebno je učiniti CT ili MR, kako bi se detaljno vidjela oštećenja mekih tkiva. Da bi se mogle preporučiti i provoditi pravilne metode liječenja i rehabilitacije, iznimno je važno otkriti točan uzrok boli.

Trzajna ozljeda vrata se uglavnom tretira neoperativno. Operacija je izbor ako je došlo do težih ozljeda diskova, leđne moždine ili korijena živaca. U posljednje vrijeme se uvidjelo da sama imobilizacija uzrokuje nove i neugodne simptome ako se duže primjenjuje. Preporučuje se imobilizacija 72 sata neprekidno kako bi se smirila upala i bol, a nakon toga tek povremeno, najbolje po noći.

U prvoj akutnoj fazi je potrebno mirovati, uzimati medikamentnu terapiju, dok u drugoj fazi kada se bol smiri kreće sa fizioterapijom.

Ako nema indikacije za dužu imobilizaciju vrata, potrebno je što prije početi provoditi metode fizioterapije kako bi smanjili mišićni spazam, prisutnu bol i očuvali pokretljivost vratne kralježnice.Ako se nereducira može u sljedećih 6 mjeseci uzrokovati stvaranje osteofita (koštana kvrga, izraštaj na kosti) što će rezultirati u ireverzibilni gubitak nekoliko stupnjeva rotacije i/ili ekstenzije. Ova evolucija bi trebala biti izbjegnuta ranim reduciranjem pomaknutog fragmenta. Time bi se također smanjila mogućnost prevelikog istezanja ligamenata što fragment učini nestabilnim.

Važno je da fizioterapeut prepozna o kakvoj je protruziji riječ i na temelju toga odluči koje tehnike u terapiji koristiti.

Uz manualnu terapiju pacijent mora provoditi kineziterapiju (vježbe) da bi jačao mišiće, poboljšao posturu i povećao stabilnost.

U Fizioterapiji „Soleus“ koristimo suvremene tehnike za liječenje ozljeda. Koncept ortopedske medicine „Cyriax“ i ortopedske manualne terapije „Maitland“ koji sadrže precizan sistem dijagnostike i terapije (manipulacije, trakcije, mobilizacije), „Fascijalne manipulacije“ i Klasične masaže za opuštanje tkiva i smanjenje simptoma, kineziterapiju „Thera Band“ (vježbe), te elektroterapiju i magnetoterapiju pomoću modernog uređaja BTL – 4000 Premium.